Rowerowe przepisy na 2020. I dobra wiadomość!

   Sezon rywalizacji w Rowerowej Jeździe na Orientację już za progiem; na dobrą sprawę, ścigać można by się już przez kilka weekendów (przynajmniej tam, gdzie nie ma gór). Teraz jednak można przystąpić do walki w pełni świadomie i w oparciu o paragrafy, które będą w roku 2020 obowiązywać w polskiej orientacji rowerowej. Można je odnaleźć w poświęconej RJnO zakładce na naszej stronie oraz na stronie PZOS.

   W stosunku do 2019 roku jest kilka podobieństw; nadal najważniejszą rozgrywką pomiędzy poszczególnymi klubami pozostaną Klubowe Mistrzostwa Polski. Indywidualnie punkty będzie można zbierać do rankingu, który ma za zadanie pokazać układ sił w poszczególnych kategoriach wiekowych. Medale zaś będą do zdobycia na Mistrzostwach Polski (oraz MP Weteranów) i Pucharze Najmłodszych, gdzie rozegrana zostanie również rywalizacja drużynowa.

  Tyle z podobieństw; teraz o istotnych, jak się wydaje, różnicach, w stosunku do zeszłego sezonu. Na pierwszy ogień - MP i MPW. Ponieważ liczba zawodników - ale i organizatorów - utrzymuje się na dość niskim poziomie, w tym roku medale mistrzowskie będą do zdobycia na czterech dystansach - trzech indywidualnych (sprint, średni, klasyk) oraz w sztafetach dwuzmianowych. Przy czym zawodnicy indywidualni mają szansę na co najwyżej trzy blachy - w sztafetach bowiem, zespoły, złożone z ich udziałem, nie będą klasyfikowane. To samo tyczy się zawodów, zaliczanych do KMP. Nie ukrywamy, że jest to forma zachęty (może i brutalnej, zgoda) - by zawodnicy indywidualni rejestrowali się w klubach - względnie, by takie kluby powstawały (lub rejestrowały się w PZOS, w przypadku działających już zrzeszeń czy organizacji). 

  Druga sprawa - to sprecyzowanie, jak ma wyglądać klasyfikacja w zawodach rangi MP i KMP. Chodzi o minimalną liczbę uczestników w poszczególnych kategoriach; to było już ujęte w zeszłorocznych regulaminach, ale teraz opisane jest na tyle prosto i dokładnie, że raczej nie pozostawia już wątpliwości. Limit minimum dla MP to 4 zawodniczki/zawodników/sztafet, dla MPW - 3 zawodniczki/zawodnicy/sztafety. Opisana jest także metoda ewentualnego łączenia kategorii.

  Trzy - zmiana sposobu liczenia punktacji w KMP. Trochę inaczej wyglądają tabele, ale - przede wszystkim - w mizernie obsadzonych kategoriach zdobycze punktowe będą niższe, niż tam, gdzie startujących będzie więcej. Kolejna, znowu niezbyt delikatna, sugestia, by przyciągać do RJnO większą liczbę zawodników. 

  Temu, zresztą, może się przysłużyć i ostatnia informacja; otóż, rywalizację rankingową i w KMP w RJnO wspiera w tym sezonie firma CX80. Owo wsparcie polegać będzie na ufundowaniu pucharów dla czołowych ekip oraz dyplomów dla tryumfatorów rankingu! To są może drobne rzeczy, ale mam nadzieję, że zainteresowani docenią nawet taką formę zauważenia ich sportowego wysiłku. Bo w ostatnich latach z tym zauważeniem bywało, raczej, średnio. Pierwszy krok we właściwą strone zrobimy już podczas Pucharu Najmłodszych i MP/KMP w Załęczu, gdzie udekorowani zostaną najlepsze kluby i zawodnicy w sezonie 2019. Tym samym - serdecznie zapraszamy do udziału w tych zawodach wszystkich rowerujących, nawigujących oraz tych, którzy potrafią robić obydwie rzeczy jednocześnie :) Jak zapewniają organizatorzy, biuletyn imprezy pojawi się już wkrótce.