Szpej - co i jak?

   Mnożą się ostatnio pytania, co można zabrać, ile tego, czy aby na pewno można użyć czegoś tam. Wszelkie wątpliwości postarał się rozwiać Inżynier Twaryszczuk, który wystosował obszerny elaborat, dotyczący sprzętu na zadania wspinaczkowe. Polecam uwadze, jednocześnie zwracając uwagę na adres mailowy, podany w końcówce tego wypracowania - zaprawdę, warto wiedzę czerpać u źródła...

Mam nadzieję że ujmę wszystkie grzechy które widziałem przez lata i je jakoś wyprostuję….

Jeśli chodzi o podstawy zasad bezpieczeństwa to kierujemy się polskim prawem aby w razie co to nie zapędzić obsługi do ciasnej celi z miłośnikami zgrabnych zadków. Oznacza to że cokolwiek się nie dzieje to osoba uczestnicząca w zadaniu musi mieć przynajmniej dwa punkty przypięcia. Sprzęt musi być atestowany i przewidziany do danego zastosowania przez producenta tego sprzętu.

Teraz kilka kwestii które mogą budzić pewne wątpliwości:

-użycie GriGri do zjazdu nie zwalnia z użycia przyrządu asekuracyjnego (prus, shunt)

-rep sznur nie może być lonżą (dopuszczamy użycie taśm)

-przecięcie pętli i użycie jej jako pojedynczej linki nie jest dozwolone (jeśli ktoś nie wie czemu to odsyłam do wskazań producenta i podstawowych praw fizyki)

-mini traction jest dopuszczony do użycia zgodnie z instrukcją producenta

-użycie ósemki i półwyblinki do zjazdów jest niedozwolone (wynika to z naszej dbałości o nasz sprzęt i było to tyle razy przerabiane że nie chce mi się rozwodzić)

-tak będzie potrzebna podwójna lonża bądź dwie pojedyncze

-użycie Tibloca jest zakazane

-wszelkiego rodzaju małpy i crolle nie mogą być używane jako asekuracja przy zjeździe (może to się wydawać głupie ale znalazłbym kilka osób które by na to wpadły)

Jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości dotyczące jego szpeju, albo nie jest pewien czy z tym czym dysponuje jest w stanie sobie poradzić z naszymi zadaniami, albo nie jest pewien czy techniki które sobie wymyślił są bezpeczne, efektywne itp. to niech nie nęka biednego Igora i niech pisze już na adres: przemyslawtworkowski@gmail.com

Pozdrawiam i do zobaczenia