Krzysztof Świerkosz

Krzysztof Świerkosz

Urodziłem się  8 października 1972r. w  Bielsku-Białej. Moja kariera sportowca rozpoczęła się zupełnie niespodziewanie... W 1984 roku (po 6 miesiącach od pierwszego w życiu ruchu pionem z E2 na E4) zostałem vice Mistrzem Szkoły w szachach. Kiedy tak sobie grałem, to przy okazji zdobyłem III kategorię szachową. Wkrótce okazało się,że również dobrze biegam. W 1986 roku zostałem Mistrzem szkoły w biegu na 2 i pół okrążenia wokół szkoły(dystans w km nieznany), czas 4:41,0. Moim pierwszym klubem sportowym był MKS Bielsko-Biała, w nim nie odnosiłem większych sukcesów, prawdopodobnie dlatego że biegało się wokół stadionu,a nie wokoło szkoły. W 1987 roku zamieniłem biegi wokół czegoś, na biegi w czymś. START Bielsko-Biała sekcja Biegu na Orientację.

 Moje największe sukcesy w BnO to:

  • I miejsce w zawodach Pucharu Świata w Złotym Potoku w kat 17B
  • I miejsce w Pucharze Miast Targowych(były puchar UEFA) w Poznaniu
  • VII miejsce w Międzynarodowych  zawodach o Puchar Wawelu
  • Kilkakrotnie czołowe miejsca w zawodach regionalnych
  • rok 1990 zakończony II miejscem w rankingu rocznym w swojej kategorii

  Niejako „po drodze” byłem 3 zawodnikiem Mistrzostw Szkoły w sprincie na 60m (7,7s) – nikt dotąd nie wie skąd  i dlaczego się to wydarzyło,badania trwają... W latach 1988-1993 grałem w piłkę nożną w drużynie FC MASKA-GAZ stworzonej na bazie biegaczy na orientację STARTU Bielsko-Biała, na koncie kilka wybieganych turniejów. Następnie moja gwiazda nieco przygasła...

  W 1991 roku przeszedłem do klubu TRZYNASTKA Bielsko-Biała(podobno wartość transferu opiewała na kwotę 2-ch milionów złotych), gdzie szkoliłem młodzież. Od 1996 roku reprezentowałem kluby INOZAURY Bielsko-Biała oraz JEDYNKA Jastrzębie-Zdrój. Niestety stało się wtedy jasne, że dla mnie kategoria wagowa byłaby bardziej stosowna niż kategorie M21,M35. Od 2010r. Startuje w zawodach MTB, sukcesy to: przede wszystkim powroty w jednym kawałku.

  W 2011 roku pojawiłem się po raz pierwszy na rajdzie przygodowym, organizowanym przez TEAM 360. Tak mi już na szczęście zostało(mam nadzieję,że na bardzo długo). W  Teamie jestem Głównym Specjalistą ds. gier losowych, Jednym z lepiej zorientowanych w BnO, a i przepaki oraz permanenty uśmiech jest moją specjalnością. Jestem osobą nie palącą.

  Organizacją zawodów(przede wszystkim BnO) zajmuję się od 1991 roku. Wpierw było tzw. SOBINO (sobotnie biegi na orientację organizowane raz w miesiącu). Od 1993 roku byłem zamieszany w organizację Pucharu Beskidów w BnO. Zaczynałem od prowadzenia biura zawodów przez biuro obliczeniowe,potem budowniczego tras, aby ostatecznie zostać sędzią głównym zawodów. W 2003 roku byłem współzałożycielem klubu piłkarskiego CZARNI Jaworze w roli viceprezesa. W latach 1999-2009 współorganizowałem Bieg Doliną Wapienicy na dystansie 14 km. Ostatecznie w 2010 roku w czasie Mistrzostw Polski w Rowerowej Jeździe na Orientację byłem Kierownikiem Zawodów, które to zakończyły się dużym sukcesem organizacyjnym. Współorganizowałem Mistrzostwa Europy w Rajdach Przygodowych(Gorlice 2013), a także Mistrzostwa Europy w Rowerowej Jeździe na Orientację(Krasnobród 2013).

  Z wykształcenia jestem Technikiem Budowlanym. Pracowałem w firmie zajmującej się szkoleniem pracowników administracji publicznej, byłem przedstawicielem handlowym w firmie handlującej złomem i w Totalizatorze. Ulubione: jazda na rowerze,gra w siatkówkę, dobra muzyka, film, Team 360.