Ultra Dalmatyńczycy

 Każdy spędza wolny czas, jak tam sobie lubi. Można oglądać debaty wybprcze - ale można też machnąć się kawałek na południe, żeby pobiegać nad morzem. Ten drugi wariant wybrali nasi ultraweterani z Cieszyna i okolic, czyi Piotrek Pilak i Maciek Pońc. I jak zwykle w takich wypadkach - po pierwsze, dali czasu na trasie, po drugie, udokumentowali te zmagania. O czym można poczytać - i pooglądać - poniżej.  - Halo, halo, Maciek?
- Przesyłam dobre wieści z Chorwacji , konkretnie z miejscowości Omiś.
Nasz team reprezentowany przez moją skromną osobę oraz przez Piotra Pilaka – śmiem twierdzić jednego z najlepszych obecnie ultrasów w kategorii wiekowej 55+ , całkiem  nieźle zaprezentował się w Dalmacja Ultra Trial. Wystartowaliśmy na trasie 103 km o niewielkim przewyższeniu 4400 m. W stawce 148 zawodników z 34 krajów Piotr zdobył 7 miejsce ( 3 w kat. 41-59) i był najlepszym z Polaków a mnie udało się zamknąć pierwszą dziesiątkę ( 5 w kat ).

Ogólnie impreza organizacyjnie nie odbiegała od dużych imprez tego typu na świecie . Niemniej jednak pewne niedociągnięcia były ale organizatorzy chcą się uczyć i dążą do najlepszych, zważywszy, iż była to dopiero 3 edycja tej imprezy. Jeżeli miał bym polecić tę imprezę innym biegaczom to oczywiście warto - ale niekoniecznie na trasie 103 km . Dlaczego ? .Start o północy i pierwsze 70 km bardzo nudnej, monotonnej i nieatrakcyjnej trasy ( wysypiska śmieci , cmentarze , stare zarośnięte ogrody ) .

Na innych imprezach tego typu start jest o godz. 4 lub 5 rano co jest na pewno lepszym rozwiązaniem .Na szczęście ostatnie 30 km zrekompensowało całkowicie ten nieciekawy początek . Biegliśmy wtedy nad samym morzem na wysokości ok 100 m i podziwialiśmy piękne widoki ze skalnych urwisk. Na pewno warto wybrać tam dystans 50 km ponieważ cała trasa przebiega nad wybrzeżem  i start jest o 9 rano.

Generalnie bardzo udany wyjazd , przedłużone wakacje, kąpiel w Adriatyku – temperatura 25 stopni i pełne słońce. Bardzo miła obsługa zawodów ( nie ma bariery językowej – rozumieją po Polsku :)
Na pewno mogę polecić tę imprezę. Tutaj link do strony :  http://dalmacijaultratrail.com/
 
Pozdrawiam - Maciej
ps. Zapraszam wszystkich do “ siebie na wieś” na GEZNO :)